Cyklostezka Bečva
Doslova od horských pramenů do údolí se můžete vydat na kole díky ojedinělému projektu Cyklostezky Bečva, která je součástí tzv. první "cyklodálnice" C1. Od pramene Rožnovské nebo Vsetínské Bečvy až po její soutok
s Moravou projedete více než 141 km po značené cyklotrase vinoucí se podél řeky Bečvy.
Přes dva kraje, Zlínský a Olomoucký, projedete malými i většími obcemi, městy, malebnou krajinou, poznáte památná místa i jinak zajímavá místa, turistické atraktivity, ale především budete mít možnost se v sedle kola vydat na nezapomenutelnou cestu.
Vybrané úseky Cyklostezky Bečva nabízejí možnosti vyžití také pro in-line bruslaře, kde mohou vyrazit na asfaltem upravenou stezku a vychutnat si tak jízdu malebnou přírodou podél řeky.
Popis:
Cyklostezka v délce přibližně 16-ti km vede podél toku Bečvy, přes obce Zašová, Střítež nad Bečvou, Zubří, Rožnov pod Radhoštěm, Dolní Bečva, Prostřední Bečva a Horní Bečva a to nejen po stávajících komunikacích, ale také na nově vybudovaných površích, které jsou mj. přizpůsobeny i pro in-line bruslení. V zimním období je pak cyklostezka při příznivých sněhových podmínkách využita jako běžecká trasa.
Zašová
Poutní kostel Zašovské Panny Marie Zašová je od nepaměti známým poutním místem Valachů, kteří sem přicházeli se svými prosbami k milostnému obrazu Madony s Děťátkem, umístěném na hlavním oltáři kostela. Barokní kostel byl vystavěn v letech 1714-25 majitelem panství rožnovsko-meziříčského Karlem Jindřichem ze Žerotína a je objektem chráněným Státní památkovou péčí, spolu se sochami a znakem rodu Žerotínů umístěných v průčelí kostela.
Zubří
Dům "Na Petrohradě" pochází z poloviny 19. století a žila v něm rodina Rozárky Otáhalové, neteře českého historika a politika Františka Palackého. Spolu s Otáhalovými zde bydlel i mladší bratr Fr. Palackého Ondřej. Později sloužil dům jako obydlí kantorů, kteří učili v Zubří, mimo jiné i Marie Schobrové. Ta zde v roce 1920 zřídila soukromou školu zuberského vyšívání. Každoročně jsou zde pořádány výstavy výtvarných prací žáků Základní školy, výstavy sušených květin, obrazů, fotografií, řemeslných prací. Výstavy mají regionální zaměření - propagují práci umělců i prostých lidí, kteří jsou se Zubřím a Valašskem nějakým způsobem spjati.
Rožnov pod Radhoštěm
Rožnov pod Radhoštěm je jakýmsi Valašskem v malém, alespoň pokud jde o historii jeho osídlování. Byl založen už v čase první zemědělské kolonizace ve 13. století. Od 16. století vznikaly kolem města pod horami i v horách paseky, ze kterých se potom v údolích při dvou horských potocích zformovaly dvě samostatné osady, Dolní a Horní Paseky. A konečně na horách nad Rožnovem, na Bačovém vrchu, na Černé hoře a na Radhošti, se rozkládaly salaše, pastevecká hospodářství Valachů.
Dolní, Prostřední a Horní Bečva
Při průjezdu Bečvami Vás asi nejvíce okouzlí zdejší příroda. Pravá Valašská architektura na Vás dýchne z různých zákoutí překrásné přírody. Kdo má rád houby a rád je taky sbírá, určitě se na chviličku zastaví v některém zdejším lesíku, které bývají na houby velmi bohaté. Konečná cykloztezky je na Horní Bečvě, odtud se však můžete vydat ještě na Pustevny nebo na Bumbálku.